ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΙΠΤΑΜΕΝΗΣ ΤΕΦΡΑΣ ΤΗΣ ΔΕΗ
σε Προϊόντα Άοπλου Σκυροδέματος
Τάσος Γέραλης, Προϊστάμενος Υπηρεσίας Συμβατικών Υλικών ΕΚΕΠΥ ΑΕ. Τα τελευταία χρόνια όλο και πιο συχνά τίθεται το θέμα τις διαχείρισης των στερεών αποβλήτων και πολύ περισσότερων των αποβλήτων που χαρακτηρίζονται ως επικίνδυνα ή τοξικά.
Στο γενικότερο σημερινό πλαίσιο της ανακύκλωσης μεγάλες εταιρίες σε μια προσπάθεια να συμβάλλουν στην προστασία του περιβάλλοντος αλλά και να αποφύγουν τυχόν επιβολή χρηματικών προστίμων, έχουν ενεργοποιηθεί προς την κατεύθυνση της επαναχρησιμοποίησης των παραπροϊντων τους.
Η διαχείριση των στερεών βιoμηxανικών απορριμμάτων σχετίζεται τόσο με την αδρανοποίηση και σταθεροποίηση όσο και με την αξιοποίηση τους με στόχο τη μείωση των μεγάλων ποσοτήτων που συσσωρεύονται και επιβαρύνουν καθημερινά το περιβάλλον. Η σταθεροποίηση και αδρανοποίηση των απορριμμάτων είναι εφικτή με εισαγωγή τους σε κεραμικά προϊόντα μέσω των εξαιρετικά σταθερών δεσμών (κεραμικών ή υδραυλικών) που αναπτύσσονται κατά την παραγωγική διαδικασία. Παράλληλα η αξιοποίηση των αδρανοποιημένων αποβλήτων συνεπάγεται τη δυνατότητα απορρόφησης μεγάλων ποσοτήτων σε πληθώρα κεραμικών προϊόντων με ταυτόχρονη εξοικονόμηση α΄ υλών.
Τα βιομηχανικά απόβλητα είναι οξείδια, όπως σκωρίες μεταλλουργιών, παραπροϊόντα μονάδων εμπλουτισμού και επεξεργασίας βιομηχανικών ορυκτών, ιπτάμενη τέφρα από μονάδες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας, απορριπτέα τελικά προϊόντα, όπως πορσελάνη καθώς και ιλύς από μονάδες καθαρισμού υγρών αποβλήτων. Αυτά τα υλικά μπορούν είτε να εισαχθούν στην υπάρχουσα παραγωγική διαδικασία με κατάλληλη επεξεργασία είτε να χρησιμοποιηθούν για την ανάπτυξη νέων προϊόντων. Οι κύριες εφαρμογές τους είναι σε δομικά υλικά, τσιμέντο ή και πυρίμαχα προϊόντα.